• Режим роботи
 • Пн-Нд 8:00-21:00
 • Київ: Оболонь, Позняки, Троєщина, Теремки-2. Луцьк
Київ: Оболонь Позняки Троєщина Теремки-2. Луцьк
Київ: Новий центр на Ломоносова, 46/1! ☆☆ Новий Центр на О. Пчілки, 6! ☆☆ Новий Центр на Градинській, 3! ☆☆☆ 1 березня відкриття - Новий Центр в Луцьку! ☆☆ 25 березня відкриття - Новий Центр в Чернігові!

Вегетосудинна дистонія (ВСД)

"Амбулаторія спини" гарантує усунення больової симптоматики та наслідків захворювання при дотриманні умов лікування.

Про захворювання

Вегетосудинна дистонія має функціональну природу. ВСД, що виникає у підлітків і молодих людей часто викликано невідповідністю фізичного розвитку і ступенем зрілості нервово-ендокринного апарату. В інших вікових категоріях сприяти розвитку дистонії можуть такі чинники:

 • Психологічне виснаження в результаті гострих і хронічних інфекційних захворювань або інтоксикацій.
 • Безсоння.
 • Хронічна перевтома.
 • Неправильне або нерегулярне харчування.
 • Неврівноважена статеве життя.
 • Знижена або занадто інтенсивна фізична активність.
 • Неспокійний сон.
 • Загальна втома і пригнічений настрій.

У деяких людей вегетативна дистонія спостерігається від народження: вони погано переносять тепло або холод, при хвилюванні червоніють або бліднуть, покриваються потім. У дітей вегетативна дистонія може проявлятися нетриманням сечі вночі.

У дорослих (частіше у жінок) порушення регуляторних функцій вегетативної нервової системи іноді протікає у вигляді нападів – вегетативних криз.

Судинна дистонія часто виникає при нервових порушеннях, перенапруженні, після перенесених гострих і хронічних інфекційних захворювань, отруєнь, вітамінної недостатності, нервових зривів.

Симптоми судинної дистонії

Можуть бути постійні або змінні – так звані вегетативно-судинні пароксизми.

Постійні симптоми частіше відбуваються при вродженої нестабільності нервової системи. Такі люди погано переносять зміни погоди; при фізичній роботі і емоційних переживаннях легко бліднуть, червоніють, відчувається підвищене серцебиття, спостерігається підвищена пітливість.

Вегетосудинні пароксизми починаються або з головного болю або від болю в області серця, прискорене серцебиття, почервоніння або збліднення особи. Кров’яний тиск підвищується, пульс частішає, підвищується температура тіла, може початися лихоманка. Іноді виникає безпричинний страх. В інших випадках настає загальна слабкість, запаморочення, потемніння в очах, пітливість, нудота, знижується кров’яний тиск, падає пульс. Такі напади можуть тривати від декількох хвилин до 2 – 3 годин і в багатьох випадках проходять без будь-якого лікування вегетосудинної дистонії (ВСД).

При загостренні судинної дистонії кисті можуть ставати багряно-синюшними, вологими, холодними. У пальцях відчувається оніміння, поколювання, а іноді і біль. Чутливість до холоду підвищується, руки і ноги сильно бліднуть, іноді пальці опухають, особливо при тривалому переохолодженні кистей або стоп. Перевтома і хвилювання стають причиною збільшення кількості таких випадків. Після такого стану кілька днів може відчуватися загальна слабкість і нездужання. Однією з форм вегетативно-судинних пароксизмів є непритомність. При непритомності раптово темніє в очах, обличчя блідне, наступає слабкість – людина втрачає свідомість і падає. Судоми зазвичай не спостерігаються. Непритомність проходить швидше в положенні лежачи.

Не знайшли потрібну інформацію?

Замовте зворотній дзвінок лікаря з консультацією

Діагностика захворювання

При діагностиці ВСД скаржаться на слабкість, стомлення, дратівливість, порушується нормальний сон. Залежно від реакції серцево-судинної системи виділяють 3 типи ВСД: кардиальную, гіпотонічну і гіпертонічну.

Кардіальний тип – скарги на часте серцебиття, іноді відчуття нестачі повітря, можуть відзначатися зміни серцевого ритму (синусова тахікардія, виражена дихальна аритмія).

Гіпотонічний тип – стомлення, м’язова слабкість, головний біль (це досить часто провокується голодом), мерзлякуватість кистей і стоп, схильність до запаморочення. Шкіра звичайно бліда, кисті холодні, долоні вологі, відзначається зниження систолічного артеріального тиску нижче 100 мм рт.

Гіпертонічний тип – підвищення артеріального тиску, яке майже у половини хворих не сполучається зі зміною самопочуття; характерно і вперше виявляється під час медичного огляду. На очному дні на відміну від гіпертонічної хвороби змін немає. У деяких випадках можливі скарги на головний біль, серцебиття, загальну втому. Тахікардія при незначних фізичних навантаженнях, тенденція до підвищення (гіпертонічний тип) або зниження (гіпотонічний тип) артеріального тиску, холодні кисті, стопи. Крім того, “респіраторний синдром”, який полягає в відчутті задишки, в поверхневому диханні. Гіпертонічний тип вегето-судинній дистонії характеризується підйомом артеріального тиску до 140/90 – 170/95 мм рт. ст., а гіпотонічний тип вегетативно – судинної дистонії – зниженням артеріального тиску до 100/50 – 90/45 мм рт.

Вважається більш правильним обстеження вегетосудинної дистонії не стільки в рамках самостійної форми захворювання, а в якості синдрому. У таких випадках фактори, що викликають це захворювання, потрібно розбирати в такій послідовності: конституційна природа, ендокринні зміни в організмі, первинне ураження вісцеральних органів, первинні захворювання периферичних ендокринних залоз, алергія, органічне ураження великого мозку, неврози.

Синдром вегетосудинної дистонії пов’язаний з конституційною природою в ранньому віці характеризується нестабільністю вегетативних параметрів. Швидка зміна кольору шкіри, пітливість, коливання частоти серцевих скорочень, артеріального тиску, болі в шлунково-кишковому тракті, нудота, нестабільне сприйняття фізичного і психічного напруження. Нерідко деякі з таких розладів діагностуються в рамках однієї сім’ї.

Лікування вегетосудинної дистонії (лікування ВСД)

Профілактика (і лікування ВСД) судинної дистонії повинна починатися ще в дитячому та юнацькому віці при організації раціонального режиму праці та відпочинку. Це необхідно, щоб уникнути перенапруг і впливів на організм при зайвих возбуждениях.

В основі лікування ВСД – НЕ медикаментозні методи: нормалізація способу життя, гартують процедури, заняття фізкультурою і деякими видами спорту (плавання, легка атлетика).

 • Збалансований режим дня, сон – найкращий відпочинок (8-10 годин).
 • Адекватна фізична активність. Хороший ефект роблять біг, лижі, аеробіка, танці.
 • Дієта, що містить всі необхідні інгредієнти, багата вітамінами, продуктами зберігання солі калію – картопля, баклажани, капуста, чорнослив, абрикоси, родзинки, інжир, зелений горошок, петрушка, помідори, ревінь, буряк, кріп, квасоля. Частина тваринних жирів замінити на рослинні (олія соняшникова, кукурудзяна, оливкова). Для людей з підвищеним артеріальним тиском – гречана, вівсяна, пшенична крупи, горіхи, соя, квасоля, морква, шипшина. Виключити з раціону розсіл, маринади, обмежити сіль до 4-5г. Міцний чай, кава, шоколад протипоказані..
 • Психотерапія: методи релаксації, поєднання аутогенним тренування і прямого навіювання. Сімейна психотерапія. Мета – нормалізувати відношення людини до оточуючих, знявши психологічну напруженість.
 • Масаж голови, комірцевої області С1-С4, спини.
 • Фітотерапія: валеріана, калина червона, півонія, пустирник, березовий гриб, мак, мигдаль, морква, м’ята, пастернак.

Відгуки наших клієнтів

Історії одужання

Корекція постави

Історія пацієнта Сергій В. прийшов на первинну консультацію в наш центр зі скаргами на порушення постави і періодичні тягнуть болі в плечах і шиї. Незважаючи на досить активний спосіб життя, заняття ...

Міжхребцева грижа

Історія пацієнта Анатолій Михайлович, 59 років, прийшов Центр за рекомендацією дочки Олександри, яка вже пройшла курс з відновлення хребта. Олександра придбала для свого батька одне з акційних пропоз...

Біль у спині

Історія пацієнта Анатолій звернувся в «Амбулаторію спини» для корекції постави. Сколіотична постава сформувалася в результаті «сидячого» способу життя. Робота програмістом вимагала перебувати в пості...

Робота в офісі та порушення постави

Історія пацієнта Лілія (36 років) прийшла на консультацію в «Амбулаторію спини» зі знімками МРТ поперекового відділу, де були діагностовані спондилез, міжхребцеві грижі хребта сегментів L3-L4 і L5-S1...

Спецпропозиція

Знижка 39%

за записом Онлайн 3D Сканування ОБОЛОНЬ + Консультація 249 гривень

Лише 4 дн., до 22.02.2019

*

Відправте повідомлення
 • jivosite
 • phone