• Режим роботи
 • Пн-Нд 8:00-21:00
 • Київ: Оболонь, Позняки, Троєщина, Теремки-2. Луцьк
Київ: Оболонь Позняки Троєщина Теремки-2. Луцьк
Київ: Новий центр на Ломоносова, 46/1! ☆☆ Новий Центр на О. Пчілки, 6! ☆☆ Новий Центр на Градинській, 3! ☆☆☆ 1 березня відкриття - Новий Центр в Луцьку! ☆☆ 25 березня відкриття - Новий Центр в Чернігові!

Лікування сколіозу, Сколіотичної постави

"Амбулаторія спини" гарантує усунення больової симптоматики та наслідків захворювання при дотриманні умов лікування.

Про захворювання

Сколіоз, який не викликає фізичний дискомфорт, так само як і сколіоз, що викликає ряд проблем в хребті і суміжних органах, поширений як у дорослих, так і у дітей.

Сколіоз – це неприродне викривлення хребта

При сколіозі, ствол хребта викривляється в більшій мірі в одну або іншу сторону. Ступінь сколіозу характеризується кутом викривлення, вимірюється в декількох проекціях (бічний, фронтальної).

Умовно поділяється:

 • Сколіоз 1 ступеня – менше 20 градусів
 • Сколіоз 2 ступеня – 20-30 градусів
 • Сколіоз 3 ступеня – 30-60 градусів
 • Сколіоз 4 ступеня – більше 60 градусів

Деякі хребці можуть зміщуватися щодо їх природного стану, при цьому, лінія стегон і плечей стають нерівномірними.

 

Як правило, сколіоз призводить до деформації стовбура хребта і грудної клітки (ребер).

Сколіоз може бути С-подібний (у вигляді букви С) або S-подібний, може бути складний комбінований:

– у вигляді одного викривлення в ту або іншу сторону (нагадує форму літери С), або

– у вигляді двох викривлень – первинного та компенсуючого вторинного викривлення (нагадує форму літери S)

Сколіоз частіше розвивається між верхньою частиною спини (грудна область) і нижньою частиною спини (поперекова область). Або окремо – у верхній або нижній частині спини.

 

При первинному огляді сколіоз класифікується за такими характеристиками:

 • форма викривлення
 • Локалізація викривлення
 • Напрямок викривлення
 • Розмір викривлення

 

Причини викривлення, якщо це можливо визначити.

Викривлення менше 20 градусів вважаються помірними і становлять 80% випадків сколіозу. При викривленнях більше 20 градусів виникає необхідність медичного нагляду.

Кожен зафіксований випадок сколіозу вимагає проведення періодичного огляду (раз на півроку або раз на рік). Огляд проводиться для спостереження за швидкістю і напрямком розвитку сколіозу.

 

Сколіоз поділяють на структурний або неструктурний.

Неструктурний (функціональний) сколіоз: неприродне викривлення хребта (без скручування хребців). Під час лікування такого типу сколіозу основна роль приділяється фізіологічної причини формування сколіозу (укорочення ноги, плоскостопість і т.п.), ніж лікування самого хребта.

Структурний сколіоз – спіральне скручування хребців, яке веде до спірального скручування всього хребта. Під час такого скручування ребра однієї зі сторін грудної клітини виштовхуються назовні настільки, що природне простір між ребрами розширюється, і лопатка виступає назовні (що призводить до деформації грудної клітки, або формування горба). Інша половина грудної клітини закручується всередину, стискаючи ребра.

 

Інші викривлення хребта, які виникають локально або спільно зі сколіозом формують гіперкіфоз (неприродне збільшення вигину зворотним округленням верхнього відділу хребта) і гіперлордоз (збільшення прогину вперед нижньої частини хребта).

 

Причини сколіозу

У 80% пацієнтів причина виникнення сколіозу невідома. Такі випадки називають ідіопатичним сколіозом (ідіопатичний – без відомої причини). Ідіопатичний сколіоз може бути пов’язаний з одним або декількома досі не вивченими спадковими факторами, частіше по материнській лінії. Проте, ступінь сколіозу може відрізнятися у членів однієї сім’ї, що доводить присутність і інших факторів, що впливають на формування і розвиток сколіозу.

 

Серед них:

Фізичні відхилення. Деякі звичні, але нерівномірні фізичні навантаження можуть викликати дисбаланс в кістково-м’язового апарату, що може призвести до викривлення хребта. Деякі дослідження показують, що дисбаланс м’язів навколо хребта може зробити дітей чутливими до патологічних змін в спині під час росту і з часом стати причиною виникнення м’язової дистрофії або церебрального паралічу.

Проблеми координації. Деякі експерти знаходять зв’язок між успадкованими дефектами в сприйнятті або координації та викривленнями хребта у дітей зі сколіозом.

Біологічні причини. В даний час вивчається вплив біологічних факторів на формування сколіозу. Підвищений рівень ферментів може викликати порушення в компонентах міжхребцевих дисків, що призводить до дистрофії таких дисків. Зміна білка, який зв’язується з кальцієм впливає на глибокі м’язи спини і стягує м’язові тканини формуючи мікроспазми (тригерних точку), локальну судому.

Природжений сколіоз обумовлений вродженими деформаціями хребта, такі, як відсутність або зрощення хребців. Проблеми з нирками, особливо, коли є тільки одна нирка, часто зіставляють з вродженим сколіозом. Стан зазвичай стає очевидним у дітей у віці 2 або 8- 13 років, коли хребет починає рости швидше, створюючи додаткові навантаження на хребці. Дуже важливо починати проводити діагностику і моніторинг таких деформацій якомога раніше, так як вони можуть швидко прогресувати.

 

Нейром’язовий сколіоз може виникнути в результаті нервово-м’язових патологій. При цьому типі сколіозу проблемою є саме формування кісток хребта. Кістки хребта можуть відповідним ніяк не сформуватися повністю, або бути не відокремлені один від одного в період внутрішньоутробного розвитку. При таких умовах частіше формується С- подібне викривлення хребта, при якому слабкі м’язи не можуть тримати його прямо.

 

В тому числі, нейром’язовий сколіоз формується:

 • в результаті травматичних пошкоджень хребта
 • в результаті неврологічних або м’язових розладів
 • в результаті церебрального паралічу
 • в результаті черепно-мозкової травми
 • в результаті поліомієліту
 • в результаті дефекту центральної нервової системи
 • в результаті дистрофії м’язів спини
 • в результаті травми спинного мозку
 • в результаті міопатії (пошкодження м’язів)

Пацієнти, у яких спостерігається такий тип захворювання часто мають серйозні ускладнення, включаючи підвищений ризик виразок шкіри, проблеми з легенями, які супроводжуються сильним болем.

 

Дорослий сколіоз (дистрофічний сколіоз). На відміну від інших форм сколіозу, які спостерігаються у дітей і підлітків, дистрофічний сколіоз зустрічається у літніх людей. Однією з причин є наслідки дитячого сколіозу, який не був діагностований вчасно. Інші причини викликані змінами в хребті внаслідок артриту, спондильоз, ослабленням зв’язок та інших м’яких тканин хребта в поєднанні з формуванням кісткових наростів (остеофитов). Викривлення хребта може також залежати від остеопорозу, компресійних переломів хребта і дистрофії міжхребцевих дисків.

Остеопороз є серйозною проблемою для багатьох людей в літньому віці. Він не є основним фактором ризику виникнення сколіозу, але може зробити достатній вклад в формування захворювання.

 

Інші причини, які впливають на формування сколіозу:

Пухлини, нарости, або інші дрібні новоутворення на хребетному стовпі. Ці аномалії спини можуть відігравати значно більшу роль у формуванні сколіозу, ніж вважалося раніше.

Стрес перенесений внаслідок переломів або гормональних порушень, які впливають на зростання кісток у молодих, професійних спортсменів.

Синдром Тернера, генетичні захворювання у жінок, які відображаються на фізичному і репродуктивному розвитку.

Симптоми сколіозу

Найбільш поширеним симптомом сколіозу є видиме викривлення хребта. Сколіоз часто протікає безболісно. Викривлення самі по собі можуть бути настільки непомітними, що навіть батьки і друзі можуть їх не помічати в повсякденному житті. Симптоми можна не помічати до тих пір, поки вони не придбають більш серйозні форми.

Викривлення спини може виявитися на шкільному обстеженні на сколіоз.

Ускладнення при сколіозі відбуваються в результаті викривлень, які з часом поглиблюються. Без своєчасного лікування ускладнень при сколіозі, наслідки можуть проявлятися наступними симптомами:

 • Постійний біль в спині
 • Запалення кістки (хребців)
 • Утруднення дихання (коли грудна клітка стискається внаслідок ротації ребер і хребта)
 • Пошкодження (деформація) серця і легенів, викликані деформаціями грудної клітки
 • Сприйнятливість до інфекцій легенів (таких, як пневмонія)
 • Болі в спині під час вагітності (через збільшену навантаження на хребет)
 • Підвищений ризик втрати кісткової маси (остеопенія / остеопороз)
 • Відсутність чутливості кінцівок, що дисбалансує рухові навички

 

На що необхідно звернути увагу для того, щоб визначити / діагностувати сколіоз в ранньому віці:

 • Голова розташована трохи в сторону щодо осі таза
 • Виступаючі неприродно назовні лопатки
 • Одне стегно або плече вище іншого, що викликає нерівномірний розподіл тіла відносно горизонтальної осі
 • Нерівномірне лінія шиї в збалансованому положенні тіла
 • Нерівномірне лінія талії
 • Постійний нахил тіла в одну зі сторін

 

Внаслідок сколіозу у дівчат груди може бути різною за розміром і розташуванням

Одна сторона спини вище іншої (внаслідок спазмовані м’язи або проявилися назовні ребер), коли людина нахиляється, тримаючи коліна і руки, що звисають вниз, рівними.

Не знайшли потрібну інформацію?

Замовте зворотній дзвінок лікаря з консультацією

Діагностика сколіозу

Якщо виникає підозра на сколіоз, слід записатися до лікаря для огляду. Під час візиту до лікаря потрібно відповісти на питання, які стосуються історії виникнення і розвитку сколіозу в сім’ї, типу болю, яка супроводжує сколіоз, інших медичних проблемах, які могли стати однією з причин виникнення сколіозу.

Фізичне обстеження включає в себе вивчення викривлень хребта з боків, спереду і зі спини. Якщо нахилитися вперед, намагаючись дотягтися пальцями до підлоги (при цьому коліна залишаються рівними) – викривлення стають більш очевидними.

Лікар також відзначає симетрію тіла, при якій стегна і плечі повинні бути на одній висоті. Будь-які шкірні зміни також будуть встановлені, що допоможе діагностувати сколіоз як вроджений дефект. Лікар може перевірити також діапазон рухів, м’язову силу і рефлекси.

З роками ймовірність розвитку сколіозу збільшується. Тому, лікар може вимірювати зріст і вагу людини для порівняння з наступними відвідуваннями в майбутньому.

 

Ступінь сколіозу та, відповідно, необхідність лікування, як правило, визначаються двома факторами:

 • Ступенем викривлення хребта (сколіоз діагностується, коли викривлення = 11 градусів і більше)
 • Кутом повороту стовпа (ATR)

Обидва чинники вимірюються в градусах і, як правило, пов’язані між собою. Наприклад, людина з викривленням хребта в 20 градусів, як правило, має поворот стовпа від 5 градусів. Ці два показники, дійсно дають початок до підготовки рекомендацій лікування, так як більшість людей, ступінь викривлення у яких дорівнює 20 або менше градусів не потребують медичного лікування. До тих пір, поки викривлення не досягає 30 градусів, а кут повороту стовпа – 7 градусів.

 

Тести для визначення сколіозу:

Пацієнт йде на пальцях ніг, а потім на одній нозі стрибає вгору і вниз. Такий тест демонструє силу ніг і вміння тримати рівновагу.

Лікар перевіряє довжину ноги і шукає жорсткі сухожилля на задній частині ноги. Жорсткі сухожилля можуть привести до виникнення нерівномірної довжини ніг або до проблем зі спиною.

Лікар перевіряє наявність неврологічних порушень, перевіряючи рефлекси, нервові відчуття і функції м’язів.

В цей же час, коли лікар діагностує сколіоз, він може попросити повернутися на додаткове обстеження через кілька місяців, щоб з’ясувати чи є які-небудь зміни, або може призначити додаткове обстеження. Це можуть бути рентгенівські знімки спини.

Якщо лікар вважає, що будь-які зміни відбулися у функціях нервової системи, він може призначити інші тести відображення хребта: в тому числі МРТ (магнітно-резонансна томографія) або КТ (комп’ютерна томографія), щоб більш детально вивчити кістки і нерви хребта.

Незважаючи на те, що вимірювання викривлень і скручувань хребта є дуже ефективними заходами діагностики, жоден тест на даний момент не може визначити прогрес сколіозу в майбутньому.

 

Лікування сколіозу

Лікування залежить від ступеня викривлення і прогресії викривлення хребта і суміжних кісток. Розвиток деяких видів сколіозу мають більше шансів привести до ускладнень захворювання, тому велике значення має правильна діагностика типу захворювання. В “Амбулаторії спини” вам правильно діагностую тип, ступінь захворювання і визначає необхідний метод реабілітації. Існують три найбільш поширені категорії лікування: спостереження, активна реабілітація кінезіотерапія і лікувальною гімнастикою, використання виправних корсетів (фіксують корсетів) і хірургічне втручання.

В “Амбулаторії спини” вам допоможуть БЕЗ медикаментів і операцій.

Відгуки наших клієнтів

Історії одужання

Корекція постави

Історія пацієнта Сергій В. прийшов на первинну консультацію в наш центр зі скаргами на порушення постави і періодичні тягнуть болі в плечах і шиї. Незважаючи на досить активний спосіб життя, заняття ...

Міжхребцева грижа

Історія пацієнта Анатолій Михайлович, 59 років, прийшов Центр за рекомендацією дочки Олександри, яка вже пройшла курс з відновлення хребта. Олександра придбала для свого батька одне з акційних пропоз...

Біль у спині

Історія пацієнта Анатолій звернувся в «Амбулаторію спини» для корекції постави. Сколіотична постава сформувалася в результаті «сидячого» способу життя. Робота програмістом вимагала перебувати в пості...

Робота в офісі та порушення постави

Історія пацієнта Лілія (36 років) прийшла на консультацію в «Амбулаторію спини» зі знімками МРТ поперекового відділу, де були діагностовані спондилез, міжхребцеві грижі хребта сегментів L3-L4 і L5-S1...

Спецпропозиція

Знижка 39%

за записом Онлайн 3D Сканування ОБОЛОНЬ + Консультація 249 гривень

Лише 4 дн., до 22.02.2019

*

Найчастіші
запитання

Мені 25 років, болі в спині практично НЕМАЄ, АЛЕ, з 14 років все більше і більше моя спина перетворюється в півколо (((! Я багато займаюся спортом, ходила і на плавання, і на танці, в тренажерний зал, до масажистів, і все одно мені соромно вийти на пляж !!! (((( лікарі, крім того, що це СКОЛІОЗ більше нічого сказати не можуть! Дайте НАДІЮ !!!

Все у ваших руках! Сколіоз – з ним можна і потрібно боротися. Тренажерний зал, плавання, масаж і т.п. зовсім незначно можуть вплинути на процес розвитку сколіозу. Ваш вік має досить перспектив для корекції хребта, якщо правильно побудувати процес лікування.

Ми пропонуємо найбільш ефективний метод лікування сколіозу – природний: Ви зможете прийняти природне положення Вашого хребта на пристрої «Кипарис». У цьому положенні Ваші м’язи (слабкі і пригнічені з одного боку хребта і сильні / спазмовані з іншого) зможуть розслабитися. Валики пристрою при виконанні спеціальних вправ будуть не тільки стимулювати процес кровообігу = обміну речовин в тканинах, які були придушені джгутами напружених м’язів, а й усувати підвивихи хребетних суглобів = коригувати (в розслабленому стані) хребет.

Спеціальна програма повільних вправ дозволить збалансувати навантаження для м’язів обох сторін спини і «привчить» м’язи працювати симетрично по відношенню до хребта. Процес лікування сколіозу за нашою методикою є абсолютно безболісним, при цьому – максимально ефективним. Аналогів методики в теперешній час немає. Чекаємо Вас в Амбулаторії спини!

Відправте повідомлення
 • jivosite
 • phone