Про захворювання
Плоскостопість – це порушення природної біомеханіки стопи, ущільнення склепінь стопи, яке супроводжується істотним порушенням біомеханіки стопи.
Розрізняють поздовжню плоскостопість – деформація уздовж стопи, і поперечну плоскостопість – деформація поперек стопи.
Зміни в стопі часто комбінуються – поздовжнє плоскостопість доповнюється поперечним і навпаки.
У процесі зниження зводу стопи, порушуються амортизаційні властивості нижніх кінцівок. Навантаження при ходьбі передається на суглоби вище – колінний – тазостегновий – суглоби хребта. Стопа перестає виконувати основну функцію – баланс тіла.
Симптоми і причини формування плоскостопості у дітей і дорослих
Звід стопи формується в дитинстві. Фактори появи плоскостопості обумовлені генетично або фізіологічно. Плоскостопість – це наслідки носіння взуття (сконструйованої без ортопедичних принципів) – взуття обмежує можливості стопи активно підлаштовуватися під природний рельєф різних поверхонь. Відсутність коректної фізичного навантаження на стопу, обмеження амплітудної рухливості – головні причини плоскостопості.
Для профілактики плоскостопості потрібно програма рухової активності для всіх м’язів і суглобів в стопі. Вправи виконуються БЕЗ взуття на природних НЕ плоских поверхнях. Краща профілактика плоскостопості для дітей – фізична активність на морській гальці. При такій активності стопа працює у всіх проекціях, відбувається активний корекційний масаж тканин стопи (м’язи, суглоби, зв’язки і сухожилля). Формується правильний звід стопи.
При плоскостопості відбуваються зміни в гомілковостопному і колінному суглобах, в лінії стегон, що призводить до зміни постави і викривлення хребта.
Діти рідко звертають увагу на болі в стопі. Дитина намагається компенсувати положення, яке стає дискомфортним, за рахунок зміни кутів нахилу стопи.
Таким чином, баланс м’язів всього тіла перебудовується. Разом з цим, можуть виникати ротації (компенсаторні) в суглобах, починаючи зі стопи і гомілковостопного суглоба і піднімаючись вище.
Симптоми при плоскостопості:
- Болі або слабкість в стопі
- Судоми в м’язах стопи і гомілки
- Судоми в м’язах пальців ніг
Діагностика плоскостопості у дітей і дорослих
Для діагностики плоскостопості краще звернутися до лікаря-ортопеда. Профілактичні огляди для дитини потрібно проводити щорічно з моменту, коли дитина почала ходити.
Наслідки плоскостопості виявляються в дорослому віці, проблеми зі стопою пов’язують з появою болю в спині, сколіоз, остеохондроз, артроз тазостегнових суглобів.
Вам необхідно записатися на консультацію для уточнення причин і отримання програми лікування плоскостопості, якщо Ви помітили наступні ознаки:
- Нахил п’яти всередину
- Ходьба на носочках
- Дискомфорт або зміни в ході
- Дискомфорт при носінні і зміні взуття
- Зниження енергійності під час фізичної активності
Лікування плоскостопості в Києві
Пройдіть огляд ортопеда. Лікар вивчить форму стопи, перевірить стан зв’язкового-м’язового апарату. Проведе тести.
При необхідності випише напрямок на рентген або МРТ.
Плоскостопість піддається виключно комплексному лікуванню:
- Лікувальна фізкультура для стоп і всього тіла
- Масаж стоп
- Ортопедичні інструменти (устілки, підкладки)